Make your own free website on Tripod.com

Ki-Be Home

KIONA-BENTON BEARS

2007-2008

Wgt Name(Grade) 07-08
W-L
Pins TPS *TW 07-08
Finish
103 Delene Rucker (11) 11-20 8 41 1 6th State
112 Isaias Farias (11) 13-18 9 42 0 6th Dist
119 Travis Roos (10) 5-17 4 27 0  
119 Evan Olinger (9) 13-19 5 44.5 0 13th State
125 Andy Campbell (11) 15-8 9 77 0 5th Dist
125 Robert Palencia (?) 4-4 1 0 0  
125 Troy Cunningham (12) 32-1 18 206 6 1st State
130 Garrett Parsons (12) 8-18 4 22 0  
140 Clay Wilcox (10) 1-5 0 6 0  
135 Sheridan McDonald (9) 19-15 12 78 2 1st State
140 Jessie Henderson (12) 22-8 10 117 1 9th State
145 Sam Landoe (12) 27-14 12 135 0 9th State
152 Devon Hudspeth (12) 22-15 13 110 0 3rd Dist
152 Mike Salyers (10) 2-7 2 7 0  
152 Kyle Hoodenpyle (11) 0-2 0 0 0  
160 Tony Lopez (12) 9-12 3 32.5 0 4th Dist
171 Matt Mason (9) 1-8 0 0 0  
215 Britt Samsel (12) 22-11 13 129 0 13th State

*Tournaments Won

Opponent Result
Bob Mars Invite 13th
Granger lost
Mabton 32-24
Connell Invite 6th
Naches 33-48
Highland 36-15
Royal 18-58
Best in the West Results (1-2)
Royal Invite 14th
Warden 19-57
Grandview Invite 7th
Rainier Invite 8th
Connell 19-51
Riverview 42-36
Ephrata Tourney Results
Emerald Ridge Girls Tourney Results
Wahluke 49-30
Columbia-Burbank 42-26
Zillah All-Comers Results
District @ Warden 4th
Regionals @ Zillah 8th
Girls Regionals @ Mary Walker HS 3rd
State @ Tacoma 23rd Boys
7th Girls


Wrestler of the Year
Troy Cunningham
&
Sheridan McDonald

State Champions

Outstanding Wrestler
(Dec.1 - Dec.13)

Jesse Henderson
8-1, 4pins, 4th Connell

Outstanding Wrestler
(Dec.14 -Dec.28)

Sheridan McDonald
3-5, 1pin, 6th Royal

Outstanding Wrestler
(Dec.29 -Jan.12)

Britt Samsel
5-3, 4pins, 2nd Rainier

Outstanding Wrestler
(Jan.12-Jan.26)

Devon Hudspeth
4-0, 4pins

Final SCAC Rankings
(2/28/08)

MAT CLASSIC Results
(2/16/08)

Rucker and McDonald win regional titles
(2/9/08)

SCAC Regional Results
courtesy of www.washingtonwrestlingreport.com
(2/9/08)

Bears qualify 7 for State
(2/9/08)

Bears qualify 7 for Regionals
(2/2/08)

SCAC West District Results
courtesy of www.washingtonwrestlingreport.com
(2/2/08)

SCAC East District Results
courtesy of www.washingtonwrestlingreport.com
(2/2/08)

Zillah All-Comers
(1/25/08)

42-26 Burbank
(1/24/08)

49-30 Wahluke
(1/22/08)

Ephrata JV and
Emerald Ridge Girls Tourneys

(1/19/08)

42-36 Riverview
(1/17/08)

17-51 Connell
(1/15/08)

Cunningham 1st and Samsel 2nd
at Rainier Tourney

(1/12/08)

Grandview Tourney
(1/5/08)

19-57 Warden
(1/3/08)

Royal Christmas Tourney
(12/28/07)

Best in the West
(12/19/07)

Royal 58 Bears 18
(12/18/07)

Bears split with Highland and Naches
(12/13/07)

Cunningham wins Connell Invite
(12/8/07)

Bears split dual with Granger and Mabton
(12/7/07)

Samsell 2nd, Landoe 3rd at Mars Invite
(12/1/07)