Make your own free website on Tripod.com

Ki-Be Home

KIONA-BENTON BEARS

2009-2010

Wgt Name(Grade) W-L Pins TPS *TW Placing
Boys Roster
103 Edvin Wilson (10) 15-27 7 73 0 6th Reg 
103 Joel Campbell (9) 11-18 5 27 0 5th Dist 
112 Travis Roos (12) 21-12 13 126 0 4th Dist 
119 John Kortz (10) 18-20 10 26 0 5th Dist 
119 Matt McCallum (10) 37-5 14 239 5 2nd State 
125 David Gonzalez (11) 34-11 5 170 2 6th State 
125 Donald Baze (10) 13-15 7 9 0  
130 Roberto Palencia (12) 17-14 8 83 1 13th State 
130 Seth Materazzo (9) 17-14 6 20 0  
135 Kale Setzer (9) 15-14 9 19 0 6th Dist 
140 Kris Young (9) 12-12 8 43 0  
140 Kelvin Schuman (10) 23-17 7 56.5 0 6th Reg 
145 Evan Olinger (11) 4-2 2 22 0  
145 Adam Johnson (12) 15-21 4 44 0 5th Dist 
145 Chance Wheeler (?) 0-14 0 0 0  
152 Chris Howell (12) 15-18 8 85 0  4th Dist
152 Josue Lucatero (10) 12-14 6 37 0 5th Dist
160 Clay Wilcox (12) 24-16 8 101 1  5th Reg
160 Dakota Renz (9) 7-11 3 8 0  
171 Joseph Mettling (12) 5-24 2 29 0 4th Dist
189 Garrett Whitney (11) 4-4 3 23 0 6th Reg
189 Jaime Palencia (12) 0-2 0 0 0  
215 Luis Beltran (10) 10-11 7 52 0  
285 Corey Brumbaugh (10) 21-17 14 127 0  6th Reg
  Chase Smith (9) 1-0 1 0 0  
Girls Roster
130 Samantha Wright (11) 23-5 10 99 3 9th State
135 Sheridan McDonald (11) 20-5 11 136 4 1st State
140 Amy Campbell (11) 13-5 7 58 1 9th State 
145 Desaraie Harms (9) 3-0 2 0 0  

*Tournaments Won

Opponent Result
Granger 27-45
Goldendale 60-24
Bob Mars Invite 13th
Cle-Elum 72-9
Mabton 57-24
Connell Invite Results
Prairie (BOW) 36-47
Richland (BOW) 45-17
Moses Lake JV (BOW) 51-21
Chiawana (BOW) 30-45
Best of the West Results
Royal Christmas Tourney Results
Hanford JV Results
Sunnyside JV Results
Columbia-Burbank 51-21
Grandview Invite 2nd
Warden 20-51
River View 72-12
Sgt Justin Norton Invite 5th
Yelm JV Tournament Results
Royal City 30-35
Connell 47-15
Ephrata JV Tournament Results
Emerald Ridge Girls Tourney Results
Wahluke 53-21
SCAC East District 5th
SCAC/Girls Regionals 6th
MAT CLASSIC Boys 20th, Girls 16th 
Team W-L 9-5
Boys Wrestler
of the Year

Matt McCallum
2nd at State

Girls Wrestler
of the Year

Sheridan McDonald
State Champion

 

Outstanding Wrestler
December 3rd - 12th

Matt McCallum
9-2, 4pins, Connell Invite Title

Outstanding Wrestler
December 13th - 31st

Corey Brumbaugh
8-3, 4pins, 6th at Royal

Outstanding Wrestler
January 1st - 15th

Robert Palencia
4-2, 3pins, Grandview Invite Title

Outstanding Wrestler
January 15th - 28th

David Gonzalez
6-0, 1pin, 1st at Justin Norton Invite

McDonald wins 3rd state title, McCallum takes
2nd and Gonzalez 6th
(2/20/09)

Ki-Be Boys place 6th at SCAC Regionals,
3 boys and 3 girls to state
(2/13/09)

Full Girls Regional Tourney Results
from WIAA
 (2/13/09)

Full SCAC Regional Tourney Results
from Washington Wrestling Report
 (2/13/09)

Full SCAC West District Tourney Results
from Washington Wrestling Report
 (2/6/09)

Full SCAC East District Tourney Results
from Washington Wrestling Report
(2/6/09)

Ki-Be places 3rd at SCAC East Tournament
(2/6/09)

Ki-Be Post-Season Preview
(2/1/09)

SCAC Post-Season Preview
(2/1/09)

Bears finish 9-5 in duals by defeating Wahluke 53-21
(1/28/09)

Ephrata JV and Emerald Ridge Girls Tournament Results
(1/23/09)

Updated 2009-10 SCAC Rankings
(1/22/09)

Bears beat Connell 47-15
(1/21/09)

Bears lose to Royal City 30-35
(1/19/09)

Gonzalez and McCallum lead Bears to 5th at Castle Rock
(1/16/09)

JV Wrestlers dominate at Yelm JV Tournament
(1/16/09)

Bears split matches with Warden and RiverView
(1/15/09)

Bears take 2nd at Grandview led by Palencia's Title
(1/9/09)

Ki-Be 51 Burbank 21
(1/7/09)

Sunnyside Tourney JV Results
(1/2/09)

Matt McCallum takes 1st at Royal Invite
(12/29/09)

Hanford JV Tourney Results
(12/29/09)

Bears go 2-2 at Best of the West
(12/23/09)

Matt McCallum wins Connell Invite Title
(12/12/09)

Bears Sweep Duals with Cle-Elum and Mabton
(12/8/09)

Bears place 13th at Mars Invite
(12/5/09)

Bears split with Granger and Goldendale
(12/3/09)