Make your own free website on Tripod.com

Ki-Be Sports Front Page

Kiona-Benton High School
Bears Wrestling

This page is dedicated to my father, Phil Bramson
Dedication Page


11/27/35 to 1/8/01

 
Boys State Champions
Cruz Del Angel 12,13,14
Ale DeLaPena 98,99,00
Garrett Knutson 95,96,97
Troy Cunningham 07,08
Cody Zyph 13
Brandon Ashley 05
Josh Corriell 03
Josh Corke 02
Travis Knutson 96
Head Coach: BEN HILL

Assistant Coach: JUSTIN ROLLAND

Assistant Coach: JOHN KORTZ
 
Girls State Champions
Sheridan McDonald 08,09,10,11

Bears Links


Other Links

2014-15 Wrestling Results

Opponent Boys Girls
Bob Mars Invite

7th

 
Highland

48-24

 
Naches

27-51

 
Connell Tournament - Boys and Girls Results
Burbank

54-21

 
Riverview

60-9

 
Pasco   14-54
Best of the West Results

Results

 
Warden Girls Tournament   Results
Hanford Winter Cup

8th

 
Goldendale

43-30

 
Zillah

51-30

 
Kelso Girls Tournament   Results
Grandview Invite

1st

 
Warden   19-35
Othello   28-36
Othello Girls Invite   Results
Rainier Invite 2nd  
Wahluke  48-12  
Royal City  24-55  
Warden  Lost  
Mabton  Won  
Grandview Girls Invite   Results
Cle-Elum  24-28  
Granger  28-54  
Connell  39-42  
District   Results
Regionals   Results
Mat Classic (State)   Results
Team W-L

8-9

0-3

Wgt

Name(Grade)

Matches Wrestled
W-L

Pins

TPS

*TW

Placing

Boys Roster

106 Jaron Gunter (10) 34-5 19 235 5 2nd State
106 Miguel Andrade (9) 6-13 3 35 0 6th Reg
106 Angel DelAngel (9) 20-11 9 74 0  
113 Loren McGhan (9) 3-12 0 26 0 4th Dist
113 Leno Andrade (10) 3-15 0 18 0 5th Dist
120 Jaymen Phillips (10) 8-19 4 46 0 6th Reg
120 Leonard Glieman (12) 0-6 0 5 0 5th Dist
126 Flavio Sandoval (10) 21-15 7 122.5 1 2nd Dist
126 Garrett Mitchell (10) 5-14 3 29 0 6th Dist
138 Ethyn Armstrong (10) 0-2 0 0 0  
145 Dalton Pullum (9) 0-2 0 0 0  
152 Isaiah Callaway (10) 26-9 8 121.5 1 13th State
160 Kareem Johnson (12) 42-4 12 253.5 5 3rd State
160 Alex Zyph (10) 0-1 0 0 0  
182 Dakotah Petty (12) 30-10 10 190 2 9th State
195 Alex Baumgartner (12) 16-14 8 82 0 6th Reg
220 Anthony Llernas (10) 16-10 8 80 0  
285 Tanner Cook (11) 36-5 31 287 5 2nd State

Girls Roster

100 Brittnee Cook (12) 31-6 18 227 4 3rd State
100 Devin Gamez (9) 6-12 5 39 0  
120 Madison Wolfenbarger (9) 7-12 3 18 0 7th Dist
120 Maria Mondragon (10) 11-11 4 53 0  
135 Maria Enriquez (10) 14-11 5 66 0 5th Reg
145 Elsa Gonzalez (10) 12-7 11 101 1 4th State
155 Daniela Gonzalez (9) 7-6 4 31 0  

*Tournaments Won

Tri-Valley B
League Champs
1974
YVIAA
League Champs
1994
SCAC East
League Champs
2011
SCAC East
League Champs
2012

WIAA
STATE
5th
1996
WIAA
STATE
5th
1997
WIAA
STATE
6th
1998
WIAA
STATE
7th
1999
WIAA
STATE
10th
2003
WIAA
STATE
8th
2012
WIAA
STATE
7th
2013
WIAA
STATE
8th
2014


WIAA
Girls STATE
7th
2008
WIAA
Girls STATE
7th
2009


Webmaster - James Bramson

visitors since 9/10/98.