Make your own free website on Tripod.com

Track Home

Ki-Be Bears Track State Placers

2014 - Present

2013 State Placers
Name Event Time/Distance Postion
Gage Leavitt 110H 15.43 STATE CHAMPION
Eryk Nash Pole Vault 13-6 4th
Gage Leavitt Shot Put 48-11 3/4 9th
Vanessa Gonzalez Shot Put 33-4 1/2 11th
Bailey Schroeder, Taylor Haughton, Brittnee Cook, Jordyn Kelly 4X200 1:50.77 11th
Bailey Schroeder, Katy Pierce, Taylor Haughton, Jordyn Kelly 4X100 52.52 12th
Jordyn Kelly Long Jump 15-4 12th
Vladimir Rizin Pole Vault 11-6 13th
Seth Garcia Pole Vault 10-6 14th
Morgan Carter, Bailey Schroeder, Brittnee Cook, Taylor Haughton, 4X400 4:35.04 16th
Boys Team 15pts   18th

 

2012 State Placers
Name Event Time/Distance Postion
Kendal Watts Discus 112-5 4th
Eryk Nash Pole Vault 12-6 8th
Gage Leavitt 110H 15.61 9th
Kendal Watts Shot Put 34-1 10th
Mykenzie Lilly 1600 5:38.92 10th
Carlos Aguirre Pole Vault 10-6 14th
Adrian Castellanos 800 2:08.77 14th
Carter, Haughton, Kelly, Torp 4X100 53.1 14th
Kyle Brightman 1600 5:06.12 16th
Kyle Brightman 3200 DNF 16th
Girls Team 5pts   32nd
Boys Team 1pt   41st

 

2011 State Placers

Name Event Time/Distance Position
Mykenzie Lilly 800 2:28.44 9th
Mykenzie Lilly 1600 5:36.21 9th
Gage Leavitt 100H 15.84 10th
Kendall Watts Shot Put 32-10 11th
Adrian Castellanos 800 2:07.4 13th
Adrian Castellanos 1600 4:44.52 13th
Morgan Forsythe 300H 53.58 15th
Brittany Vickerman 3200 14:02.61 16th
Bailey Schroeder Pole Vault No Height 16th
Forsythe, Haughton, Schroeder, Johnson 4X400 4:41.99 16th
Kyle Brightman 3200 10:42.30 17th

 

2010 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Chelsie McClammer 800 Wheelchair 2:24 STATE CHAMPION
Chelsie McClammer 1600 Wheelchair 5:05 STATE CHAMPION
Chelsie McClammer 3200 Wheelchair 10:14 STATE CHAMPION
Mykenzie Lilly 800 2:25.71 (2:25.19 in Pre-Lims) 2nd
Adam Lloyd Shot Put 47-11 1/2 7th
Desi Harms 300H 49.09 9th
Blizzard, Schroeder, Turner, Lilly 4X400 4:23.99 12th
Desi Harms 100H 17.58 13th
Eryk Nash Triple Jump 37-7 14th
Kyle Brightman 3200 10:53.69 14th
Kyla Turner 1600 6:07.94 15th
Emily Blizzard 400 1:04.29 15th
Kristina Fladseth Pole Vault 7-0 15th
Jessica Brown Pole Vault 6-6 16th
Harms, Henrich, Schroeder, Torp 4X200 1:55.25 16th
Mykenzie Lilly 1600 6:08.02 16th
Koty Cline Pole Vault NH 16th
Girls Team 8pts   26th
Boys Team 2pts   36th

 

2009 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Whitney Leavitt 100 13.05 (12.34 in Pre-Lims) STATE CHAMPION
Whitney Leavitt 200 25.49 (25.41 in Pre-Lims STATE CHAMPION
Katharine Lotze 100H 15.53 STATE CHAMPION
Katharine Lotze Triple Jump 37-1 STATE CHAMPION
Blizard, Torp, Lotze, Leavitt 4X200 1:48.0 4th
Jose Marcial 3200 9:57.66 5th
Girls Team     5th
Blizard, Torp, Lotze, Leavitt 4X100 52.17 11th
Adam Lloyd Shot Put 44-2 1/4 11th
Emily Blizard Pole Vault 8-0 11th
Angel Mendoza Discus 119-4 13th
Jose Marcial 1600 4:40.38 14th
Jessica Brown Pole Vault 7-6 14th
Mindy Orsborn Discus 86-0 14th
Emily Blizard 200 28.33 15th
Leo Alvarez 3200 11:13.11 15th
Adam Lloyd Discus 112-1 15th
Robinson, Marcial, Robertson, Griffin 4X400 3:58.05 15th
Mindy Orsborn Shot Put 26-8 1/2 16th
Boys Team     54th

 

2008 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Whitney Leavitt 100 12.11 (12.05 in Pre-Lims) STATE CHAMPION
Whitney Leavitt 200 24.78 STATE CHAMPION
Alice Meroni Pole Valut 10-0 STATE CHAMPION
Whitney Leavitt High Jump 5-1 2nd
Katharine Lotze 100H 15.47 3rd
Giselle Kauer Pole Vault 9-3 3rd
Girls Team (Emily Blizard, Giselle Kauer, Whitney Leavitt, Katherine Lotze) 4X200 1:47.62 3rd
Girls Team   58 pts 3rd
Jose Marcial 3200 9:58.88 4th
Ryan Wolfe Discus 136-7 4th
Jose Marcial 1600 4:31 6th
Katharine Lotze Triple Jump 33-1 1/2 6th
Cameron Robertson 3200 10:20.52 10th
Troy Cunningham Pole Vault 12-0 10th
Katherine Lotze 300H 49.64 12th
Emily Blizard 400 1:06.24 13th
Cameron Robertson 1600 4:45.98 14th
Davdi Tobin Pole Vault 10-0 15th
Boys Team (Troy Cunningham, Andy Campbell, Isaac Griffiths, Miguel Lopez) 4X400 3:49.10 15th
Boys Team   13 pts 19th

 

2007 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Whitney Leavitt 100 12.79 (12.53 in Pre-Lims) STATE CHAMPION
Whitney Leavitt 200 25.34 STATE CHAMPION
Katharine Lotze Triple Jump 34-9 3/4 3rd
Giselle Kauer Pole Vault 9-3 5th
Jose Marcial 3200 9:55.49 6th
Katharine Lotze 100H 16.47 7th
Katharine Lotze High Jump 5-0 7th
Girls Team     7th
Daniel Carlson Pole Vault 12-0 8th
Jose Marcial 1600 4:32.87 9th
Whitney Leavitt High Jump 4-8 9th
Emily Blizard Pole Vault 7-6 12th
Katharine Lotze 300H 50.09 13th
Cameron Robertson 3200 10:44.46 13th
Evan Smith Pole Vault 10-6 14th
Emily Blizard 400 1:05.28 14th
Emily Blizard 100 13.91 15th
Ryan Wolfe Discus 122-2 15th
Giselle Kauer 400 1:09.09 16th
Mindy Orsborn Shot Put 27-8 1/4 17th
Boys Team     29th

 

2006 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Whitney Leavitt 100 12.72 STATE CHAMPION
Whitney Leavitt 200 25.52 STATE CHAMPION
Holden Leavitt 110H 15.18 2nd
Quintin Adams High Jump 6-0 2nd
Quintin Adams Long Jump 20-1 7th
Holden Leavitt 300H 41.30 (40.42 in Pre-Lims) 8th
Chelsea Allen Javelin 111-02 10th
Katharine Lotze High Jump 4-8 11th
Cameron Robertson 3200 10:27.63 11th
Katharine Lotze 300H 50.2 12th
Girls Team     12th
Boys Team     13th
Katharine Lotze 100H 17.27 13th
David Shrives 400 53.72 13th
Chrissy Weller Long Jump No Distance 15th
Olivia Castleberry 1600 5:56.64 16th
Carlos Mendoza Javelin 142-00 16th
Jose Marcial 1600 4:59.23 17th

 

2005 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Holden Leavitt 110HH 15.47 STATE CHAMPION
Holden Leavitt 300LH 39.67 STATE CHAMPION
Giselle Kauer Pole Vault 8-6 3rd
Quentin Adams Long Jump 20-10 1/2 3rd
Holden Leavitt 200 23.93 (23.44 in Pre-lim) 7th
Girls Relay (Weller, Crandell, Hamilton, Butler) 4X100 51.85 9th
Boys Team     10th
Chris Campbell Triple Jump 37-4 3/4 16th
Girls Relay (Weller, Crandell, Hamilton, Butler) 4X200 Disqualified 16th
Girls Team     28th

 

2004 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Tyler Watts 200 22.69 2nd
Tyler Watts 100 11.31 (Pre-lim) 3rd
Tyler Watts Long Jump 22-3 1/2 3rd
Boys Relay (Williams,Allen,Bedford,Watts) 4X100 43.93 (Pre-lim) 4th
Boys Relay (Shriver,Leavitt,Chapin,Williams) 4X400 3:32.27 (Pre-Lim) 4th
Stuart Allen Triple Jump 41-1 1/2 4th
Boys Team     5th
Stuart Allen Long Jump 20-7 1/4 5th
Justin Bedford Discus 139-6 7th
Justin Bedford Shot Put 49-1 1/2 7th
Konrad Kauer Pole Vault 12-6 7th
Buddy Penor 110 HH 16.75 (Pre-lim) 8th
Tony Chapin 400 52.2 (Pre-lim) 8th
Josh Lloyd Shot Put 47-11 3/4 8th
Del Williams 200 24.50 10th
Holden Leavitt 300LH 42.04 10th
Del Williams 100 11.74 11th
Kim Crandell Shot Put 30-5 14th

 

2003 State Placers
Name Event Time/Distance Position
McKenzie Burgess Shot Put 42-7 1/4 STATE CHAMPION
McKenzie Burgess Discus 136-2 STATE CHAMPION
Barry Leavitt 110 HH 14.52 STATE CHAMPION
Barry Leavitt 300 LH 38.45 (38.2 Pre-lims) 2nd
Barry Leavitt 200 22.78 (22.56 in pre-lims) 3rd
Stu Allen Triple Jump 41-9 1/2 4th
Boys Team     5th
Stu Allen Long Jump 20-11 1/4 6th
McKenzie Burgess Javelin 112-3 6th
Boys Relay (Bedford, Allen, Watts, Leavitt) 4X100 43.89 (Pre-lims) 8th (disqualified)
Tyler Watts Long Jump 20-2 1/2 9th
Justin Bedford Shot Put 46-3 1/2 11th
Tyler Watts 100 11:66 12th
Tyler Watts 200 23.68 13th
Ross McDorman Discus 129-9 14th
Girls Team     14th
Janie Thompson 100 13.28 17th

 

2002 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Barry Leavitt 110 HH 15.02 (14.94 in pre-lims) STATE CHAMPION
McKenzie Burgess Shot Put 42-5 STATE CHAMPION
Stu Allen Long Jump 21-3 2nd
Barry Leavitt 300 LH 38.80 2nd
McKenzie Burgess Discus 133-7 3rd
Annie Shuler Pole Vault 9-6 3rd
Devin Leavitt 400 50.36 5th
McKenzie Burgess Javelin 113-2 6th
Vontrice Bedford Triple Jump 33-3 1/2 6th
Barry Leavitt 200 23.25 (23.09 in pre-lims) 6th
Boys Team     7th
Vontrice Bedford Long Jump 15-11 1/4 8th
Devin Leavitt 200 23.30 10th
Girls Team     11th
Devin Leavitt 100 11:59 12th
Girls Relay (Sabanero, Metcalf, Emory, Thompson) 4X400 4:20.81 14th
Bonnie Roos 3200 12:55.62 15th
Boys Relay (Allen, Penor, Llanez, Taylor) 4X400 3:51.40 15th

 

2001 State Placers
Name Event Time/Distance Position
McKenzie Burgess Shot 39-5 3/4 2nd
McKenzie Burgess Discus 121-8 3rd
Annie Shuler Pole Vault 9-6 6th
Lindsey Thompson 400 1:02:04 9th
Devin Leavitt 400 51.19 9th
Devin Leavitt 100 11.68 10th
Annie Shuler Long Jump 14-11 1/4 15th
Adrianne Gunter High Jump 4-8 15th
Girls Team     15th
Barry Leavitt 110H DNF 16th

 

2000 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Girls Relay(Scott, Lyon, L.Thompson, J.Thompson) 4X400 4:12.46 (4:09.11 Prelim) STATE CHAMPIONS
McKenzie Burgess Shot 40-2 1/2 3rd
Lindsey Thompson 400 1:00.99 (1:00.52 Prelim) 5th
Annie Shuler Pole Vault 9-0 8th
Barry Leavitt 110H 16.6 9th
McKenzie Burgess Discus 113-2 10th
Boys Relay(Muxen, Powell, Jo.Linehan, D.Leavitt) 4X400 3:35.86 11th
Boys Relay(Powell, Jo.Linehan, Je.Linehan,D.Leavitt) 4X100 45.18 12th
Jason Niebuhr Javelin 152-0 13th
Annie Shuler Long Jump 14-5 1/2 14th
Devin Leavitt 100 11.74 14th
Girls Relay(Scott, J.Thompson, Lyon, L.Thompson) 4X100 53.37 15th
Girls Team     15th
Janie Thompson 800 2:38.01 16th

 

1999 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Jack Rose Shot 49 1/4 6th
Lindsey Thompson 400 1:01.25 7th
Girls Relay(Scott, Deaton, Lyon, Thompson) 4X400 4:16.15 9th
Catherine Wohlwend Discus 95-4 11th
Lindsey Thompson 200 27.61 13th
Lacey Lyon 400 1:03.37 13th
Girls Relay(Scott, Johnson, Lyon, Thompson) 4X100 52.48 14th
Boys Relay(Tevis, Linehan, Leavitt, Harding) 4X100 45.82 14th
Girls Team     33rd
Boys Team     35th

 

1998 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Lacey Lyon 400 1:01.37 6th
Girls Relay(Zachara, Deaton, Lyon, Thompson) 4X400 4:18.49 7th
Lindsey Thompson 400 1:01.95 8th
Jack Rose Shot 43-08 1/4 11th
Eric Day Javelin 149-4 14th
Rachael Seal Discus 78-03 16th
Girls Team     23rd

 

1997 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Meghan Muxen 100 Hurdles 16.80 7th
Meghan Muxen 300 Hurdles 49.82 8th
Stephanie Lyon High Jump 4-10 13th
Eleazer Mercado 3200 10:32.46 13th
Eleazer Mercado 1600 5:03.50 15th
Girls Relay(Muxen, McBride, Lyon, Martin) 4X400 4:20.5 15th
Girls Team     38th

 

1996 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Meghan Muxen 100 Hurdles 48.5 7th
Stephanie Lyon High Jump 4-10 14th

 

1995 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Josh Muxen 3200 9:36.79 STATE CHAMPION
Josh Muxen 1600 4:25.55 2nd
Paul Herod Discus 150-4 4th
Travis Leonard 300 hurdles 41.10 7th
Boys Team     8th

 

1994 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Janna Thompson 200 26.06 4th
Girls Relay 4X400 4:15.85 5th
Janna Thompson 100 12.98 7th

 

1993 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Janna Thompson 200 26.5 2nd
Paul Herod Discus   7th
Janna Thompson 100 12.9 8th

 

1991 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Janna Thompson 200 26.6 4th

 

1989 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Teddy Rouse Javelin 135-8 STATE CHAMPION
Chad Thompson Long Jump 21-4 3rd
Boys Relay Team 400 Relay 44.8 5th

 

1988 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Chris McBride 800 1:56.1 STATE CHAMPION

 

1987 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Chris McBride 400 50.4 3rd
Racquel Thompson 800 2:24.5 4th

 

1983 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Girls Relay 4X200   3rd

 

1979 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Carina Westover Pentathalon   STATE CHAMPION
Carina Westover High Jump 5-10 3/4 STATE CHAMPION
Carina Westover 80 Hurdles 10.4 STATE CHAMPION
Carina Westover Long Jump 16-7 1/2 6th
Carina Westover 220 25.24 3rd
Team     3rd

 

1978 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Carina Westover Pentathalon   STATE CHAMPION
Carina Westover High Jump 5-7 STATE CHAMPION
Carina Westover 80 Hurdles 11.1 2nd
Jeanne Defferding Long Jump 14-8 4th
Team     3rd

 

1977 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Carina Westover High Jump   2nd

 

1970 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Brad Bergam Javelin   3rd

 

1967 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Mike Conway Javelin 194-5 1/2 STATE CHAMPION

 

1966 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Mike Conway Javelin   3rd

 

1965 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Tom Johnson Discus 145-3 5/8 6th

 

1964 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Mike Foit Javelin   4th

 

1963 State Placers
Name Event Time/Distance Position
Mike Foit Javelin 169-6 3rd